Shlédnuto: 702x
         

Kodek


Co je kodek, proč to není kodek, kdy je to kodek, co je to za kodek atd...

Slovo kodek, je zkratkové slovo, tedy vytvořené z počátečních písmen jiných slov, nebo ze zkratek jiných slov. V tomto případě jde o slova kodér a dekodér. Obě tato původní slova označují programy, nikoliv člověka.

Kodek je vlastně složenina dvou programů, z nichž každý dělá přesně opačnou činnost. Termín kodek je vždy zmiňován v souvislosti nějakým audiovizuálním dílem. Vždy jde o to, dílo převést z digitální podoby do takové, která bude vhodná pro lidské smysly (zrak, sluch (čich, hmat, chuť)) a zpět.
Program na zakódování, tedy kodér, převede data z RAW podoby, nebo z analogu, do námi zvoleného cílového tvaru, kterému se opět říká kodek - třeba XviD, AVC.
Program na rozkódování, tedy dekodér, převede data z výsledného kódu (XviD,AVC), buď do RAW, nebo na analog, který jsme schopni svými smysly vnímat.

Situace se sice zklidňuje a snad již brzy mezi laickou počítačovou veřejností používanost tohoto termínu vymizí. Za roky zmateného používání slova kodek v českých luzích a hájích na sebe všechny pojmy okolo kódování multimédií nabraly neuvěřitelné množství balastu. Jejich používání v nějakém vysvětlovacím textu pak kolikrát přináší více škody, než užitku.

Pamatujte tedy, že (1) ač používáte slovo kodek v souvislosti s přehráváním videa a audia naprosto špatně, přesto vám ostatní budou rozumět. Nejméně do doby, než se vše pokusíte uvést na pravou míru. (2) kodek je to jen tehdy, neslouží-li jen k přehrávání, ale k přehrávání i komprimaci. Kodeky se používají v software, primárně sloužícímu k vytvoření souboru typu Xvid, AVC, MP-3...

Nejčastější typy názvů kodeků a videoformátů
Je v tom stejně guláš, takže to nebudu nijak moc rozlišovat. Zaměřím se spíše na to, co znamenají pro koncového uživatele a případně nejvhodnější kombinace.

XviD - Svobodný kodek - doporučuji preferovat před nesvobodným DivX, nejen proto, že má o něco málo lepší vlastnosti. Kodek XviD umožňuje výrazné ztrátové snížení dat, přičemž je výsledek videa na televizích do HD 720p ještě koukatelný. Jedná se však o historický kus a přestože má ještě i v dnešní době užitnou hodnotu, není již na něm co vylepšovat a určité funkce do něj nejdou zaipmlementovat, např. vypínatelné titulky. Přehrává jej ovšem neuvěřitelná spousta různých zařízení, takže se jej netřeba bát, jako něčeho nepoužitelného. Celkově je to historie, jak jsem již psal, takže: Děkujeme moc, ale již prosím postupně odejděte...
DivX - Téměř totéž, jako XviD. Nevýhody oproti Xvid jsou ještě omezenější funkčnost, horší komprimační výsledky. Jeho největší výhodou je, že si ho můžete zaplatit, přesto se nedostanete ke zdrojovému kódu a nezjistíte co vlastně (a jak) dělá a po zaplacení doufat, že jste zaplatili té správné firmě. Je to proprietární předchůdce XviD, s mnoha verzemi a ještě více nevyjasněnými majetkovými vztahy. Je nesvobodný. Je to historie. Neděkujeme - vypadněte!

AVC - Je formát, existující v několika verzích, i ve svobodných a o to běží především. V r.2017 je to nejužitečnější záležitost pro koncového uživatele. Přesněji, jde o MPEG4-AVC formát, nejvhodnější formát pro kódování s kodekem x264, který je také svobodný. x264 sice není kodek, ale kodér, nicméně nás to nemusí znepokojovat, protože rozkódovatelný je čímkoliv, co umí rozkódovat kodek H-264. Jde dnes o univerzální záležitost napříč médii, přináší v těchto časech nejlepší poměry komprimace při udržení výborné kvality. Nejčastěji je obsažen v kontejnerech typu Matrjoška, neboli v souborech s příponou .MKV, ale též v kontejnerech MP4. MP4 podporuje více zařízení, zvláště v zámoří, proto se hojně vyskytuje, i když nedosahuje kvalit kontejneru MKV. Vřele doporučuji, zvláště ve verzi MKV.

H-256 naproti tomu nedoporučuji vůbec. Je rychlejší než H-264, má vyšší stupně komprimace i nějaké přidané funkce, ovšem podle mých testů je zvláště výsledný obraz naprosto OTŘESNÝ ! Zejména v zachování barevnosti je na něm ještě 20 let co zlepšovat. Tak ploché xichty, jaké mi vylezly z komprimace tímto kodekem jsem ještě nezažil a v záběrech z mořských hlubin jsem napočítal celkem 7 barev. Pro mne naprosto nevyužitelná věc z hlediska funkčnosti, a když člověk sleduje zákulisní boje o prachy, kde si každý podržtaška nárokuje procenta z každého použití, stane se tento zmetek asi historicky nejdražším špatným kusem softwaru. Možná překoná ve zhovadilosti i slavnou mršinu jisté softwarové Microfirmy.... příspěvek bude brzy doplněn...


Přidal(a): 05-11-2017 21:10:00 anon
Upraveno: 5x, naposledy: 08-11-2017 20:57:12 anonx
Vygenerováno za: 0.07922 seckund, dotazů: 10
Uživatel: nick-neprihlaseny, IP-35.173.57.84, země-US
První návštěva: 2020-02-19 01:17:00, celkem: 8
Posledně navštíveno: article|name=mkv a article|name=VNW
Powered by U-232 V5
Using Valid CSS3 & HTML5
Klikněte pro podporu ve fóru zde